Vyhlášení třetího ročníku Odinova poháru
Publikováno 25. 10. 2024
Kabinet češtiny vyhlašuje třetí ročník Odinova poháru. Své texty do soutěže přihlašujte u Markéty Ochodkové, která připraví jejich anonymizaci pro hodnotitele, kterými jsou ostatní členové kabinetu češtiny AG. Své práce můžete Markétě Ochodkové předávat osobně (kabinet 516) nebo v digitální podobě (ochodkova@arcig.cz) až do 6. ledna 2025.
Letošní ročník má pro všechny tři zadané žánry – povídku, sonet, esej – povinné jednotící téma. Viditelnou inspirací k Vašemu textu budiž jeden z nabízených textů vybraných z knihy Atlas majáků na konci světa od Gonzáleze Macíase.
1. Maják na Flannanských ostrovech
První náznak toho, že se děje něco zvláštního, zaznamená parní loď Archtor během své plavby do Leithu. Maják na Flannanských ostrovech navzdory nepříznivým meteorologickým podmínkám tone v temnotě. O jedenáct dní později, 26. prosince, se k Eilan Mor podaří připlout lodi Hesperus. Na ostrově mají čekat tři strážci majáku. Loď veze zásoby a jednoho hlídače na vystřídání. Ale když Hesperus zakotví u přístavního doku, signalizační prapor nevlaje, zásobovací bedny neleží na svém obvyklém místě a nikdo jim nejde naproti. Kapitán vystřelí z lodi světlici a zahouká. Bez odezvy. Joseph Moore, který měl jednoho ze strážců majáku vystřídat, vstoupí na ostrov. Hustou mlhou vystoupá po svahu až k majáku. Vstupní dveře jsou zamčené. Po jejich vypáčení se mu podaří proniknout dovnitř, kde se mu naskytne tento pohled: postele jsou rozestlané, na stole je nedojedené jídlo a na podlaze leží převrácená židle. Nástěnné hodiny stojí a ukazují půl desáté. Po mužích ani památky.
2. Maják na Great Isaac Cay
Severovýchodně od souostroví Bimini ční z moře malý, špičatý korálový útes. Je to holý, guánem zbarvený ostrůvek korunovaný impozantním železným majákem. Podle místních obyvatel se zde dějí podivné věci. Lodě se potápí, možná z nevysvětlitelných důvodů, nebo možná proto, že se v okolí ostrůvku spojují rozličná vodní tělesa, a proudy z táhlé mělčiny u ostrova Grand Bahama, z Floridského průlivu a z kanálu na severozápad od ostrova Providence na plavidla společně číhají jako hejno mořských dravců. Traduje se, že maják, jenž stojí poblíž nejzápadnějšího bodu tohoto Ďábelského trojúhelníku, je dějištěm několika strašidelných příběhů. Ten nejznámější, zvaný Šedá dáma, souvisí s neobvyklým zvukem, který tu lze zaslechnout za svitu měsíce.
3. Smallský maják
Nad rozbouřenými vodami u pobřeží Walesu se kdysi tyčil maják postavený se stejným citem a něhou, s jakými se vyrábějí housle. Henry Whiteside, výrobce hudebních nástrojů z Liverpoolu, vybudoval maják s lucernou podepřenou devíti dubovými pilíři tak, aby se vlny jen prohnaly jeho konstrukcí a zanikly na třicet kilometrů vzdáleném pobřeží. V roce 1777, když se práce chýlily ke konci, byl houslař polapen v majáku, uvěznila ho tam silná vichřice. Zůstal tu téměř bez vody a bez zásob, možná občas vybrnkával na strunách svých houslí melancholické melodie, a vhodil do moře tři láhve se zoufalým vzkazem: Pane, jsem nyní na ostrovech Smalls a ocitl jsem se v krajně nebezpečné, děsivé situaci. Věřím, že prozřetelnost Vám doručí tento vzkaz. Žádám Vás, abyste mi pomohl dostat se odsud před příchodem jara, bojím se, že zahynu.